İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının KOB-lar Şəbəkəsi yaradılıb
AZHAB Forumu çərçivəsində “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının KOB-lar Şəbəkəsi”nin təsis olunması mərasimi və ilk iclası keçirilib.
Bakıda keçirilən Azərbaycan Halal Biznes (AZHAB) Forumu çərçivəsində “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının KOB-lar Şəbəkəsi”nin təsis toplantısı və ilk iclası keçirilib.
İclasda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin KOB-lara dəstək və xidmət göstərən təşkilat və müvafiq qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Şəbəkənin yaradılmasında məqsəd İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) çərçivəsində KOB-lara dəstək göstərən qurumların əməkdaşlığının gücləndirilməsidir.
“İƏT-in KOB şəbəkəsi”nin təsis olunmasına həsr olunmuş AZHAB Forumunun ilk panel iclasında İƏT-ə üzv ölkələrin KOB-larla əlaqəli qurumlarının nümayənədələri çıxış edərək, təmsil etdikləri ölkələrin və təşkilatların KOB-lara dəstək və xidmət sahəsində tərcübələrini, əməkdaşlıq imkanlarını bölüşüblər. Tədbirdə Türkiyəni KOSGEB, Səudiyyə Ərəbistanının MONSHAAT, Mərakeşin “Morocco PME”, həmçinin İordaniya, Pakistan, Qırğızıstan, Çad və Kot-d’İvuarın müvafiq qurumlarının nümayəndələri təmsil edib. Paneldə KOBİA tərəfindən Azərbaycanda KOB-lara dəstək və xidmətlər, ölkəmizin KOB ekosistemi barədə məlumat verilib.
İclasda çıxış edən spikerlər KOB-ların bütün dünyada iqtisadiyyatın hərəkətverici qüvvəsi, iqtisadiyyatda və məşğulluqda önəmli paya malik olduğunu vurğulayıblar. Bildirilib ki, İƏT ölkələrində isə şirkətlərin 99,9%-ni KOB-lar təşkil edir və onların məşğulluqda payı 93%-dən çox, əlavə dəyərdə isə 85%-ə yaxındır.
“İƏT KOB-lar şəbəkəsi”nin təsis yığıncağının sonunda Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib. Bəyyanamədə təşkilatın ilk təsis yığıncağına ev sahibliyi etməsi və kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı sahəsində regional əməkdaşlığa göstərdiyi davamlı dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür edilib.
Həmçinin, təsis toplantısı çərçivəsində şəbəkəyə üzv təşkilatların yekdil qərarı ilə “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının KOB-lar Şəbəkəsi”nə sədrlik 3 il müddətinə KOBİA-ya keçib. Şəbəkənin katibliyi funksiyasını İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC) icra edəcəkdir.

Создана сеть МСБ Организации исламского сотрудничества
В рамках Форума AZHAB состоялись церемония создания и первое заседание «Сети МСБ Организации исламского сотрудничества».
В рамках Азербайджанского Форума Халяльного Бизнеса (AZHAB) в Баку состоялось учредительное собрание и первое заседание «Сети МСБ Организации исламского сотрудничества».
В заседании приняли участие представители организаций и соответствующих структур стран-членов Организации исламского сотрудничества (ОИС), оказывающих поддержку и услуги МСБ.
Цель создания сети — укрепление сотрудничества между структурами, оказывающими поддержку МСБ в рамках Организации исламского сотрудничества (ОИС).
Представители структур стран-членов ОИС, связанных с МСБ, выступили с докладами на первом панельном заседании Форума AZHAB, посвященном учреждению «Сети МСБ ОИС», и поделились опытом стран и организаций, которые они представляют, в оказании поддержки и услуг МСБ, а также возможностями сотрудничества. На мероприятии Турцию представляла организация KOSGEB, Саудовскую Аравию – организация MONSHAAT, Марокко – организация «Morocco PME», а также представители соответствующих структур из Иордании, Пакистана, Кыргызстана, Чада и Кот-д’Ивуара. На панели была представлена информация о поддержке и услугах, предоставляемых МСБ со стороны KOBIA в Азербайджане, а также об экосистеме МСБ нашей страны.
Выступавшие на встрече подчеркнули, что МСБ являются движущей силой экономики во сем мире и занимают значительную долю в экономике и занятости. Было отмечено, что МСБ составляют 99,9% компаний в странах ОИС, их доля в занятости превышает 93%, а в добавленной стоимости приближается к 85%.
В конце учредительного собрания «Сети МСБ ОИС» была принята Бакинская Декларация. В Декларации была выражена благодарность Азербайджану за проведение первого учредительного собрания организации и за постоянную поддержку регионального сотрудничества в области развития малого и среднего предпринимательства.
Также, в рамках учредительного собрания, единогласным решением организаций-членов сети, председательство в «Сети МСБ Организации исламского сотрудничества» было передано KOBIA сроком на 3 года. Функции Секретариата Сети будет выполнять Центр статистических, экономических, социальных исследований и обучения исламских стран (SESRIC).