Bakıda keçirilən İslam İnkişaf Bankı Qrupunun 51-ci İllik Toplantıları çərçivəsində HELF Forum və AZHAB Forum keçirilib
16 i̇yun 2026 16 İyun 2026
İyunun 16-da Bakı Konqres Mərkəzində öz işinə başlayan İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun 51-ci İllik Toplantıları çərçivəsində İİB-in Halal İqtisadiyyat Liderlik Forumu (HELF) və Azərbaycan Halal Biznes Forumu 2026 (AZHAB Forum) birgə təşkil olunub.
“Davamlı regional inteqrasiya üçün halal iqtisadiyyat” mövzusuna həsr olunmuş HELF/AZHAB Forumu İİB Qrupunun İllik Toplantılarının tərkib hissəsi olan Özəl Sektor Forumu (PSF 2026) çərçivəsində təşkil edilib.
Forum Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), İİB-in Kuala Lumpur Mükəmməllik Mərkəzi (KLCoE), Malayziyanın Halal İnkişaf Korporasiyası (HDC) və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Halal Məhsulların İnkişafı Şirkətinin (HPDC) əməkdaşlığı, “Paşa Holding”in maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub.
Tədbirin məqsədi daha dayanıqlı, davamlı və qlobal əlaqələrə malik halal ekosistemlərin inkişafına töhfə verəcək praktiki tərəfdaşlıqların, investisiya imkanlarının, texniki əməkdaşlıq təşəbbüslərinin və bilik mübadiləsinin təşviq edilməsidir.
Forumda İİB Qrupuna üzv və digər ölkələrdən yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, siyasətçilər, sənaye liderləri, maliyyə institutları, inkişaf təşkilatları, investorlar və özəl sektor nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən İİB-in Kuala Lumpur Mükəmməllik Mərkəzinin (KLCoE) rəhbəri Samer Elesavi və KOBİA-nın İdarə Heyətinin və AZHAB Forumun sədri Orxan Məmmədov dayanıqlı və inklüziv iqtisadi inkişafda özəl sektorun, xüsusilə KOB-ların rolu, halal iqtisadiyyatın qlobal dəyər zəncirlərində artan payı və bu sahədə əməkdaşlıq imkanları barədə fikirlərini bölüşüblər.
Forum panel müzakirələrlə öz işini davam etdirib. “Strateji liderlik dialoqu: Etik halal biznes modelləri və risklərə dayanıqlı maliyyələşmə” mövzusundakı panel iclasda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Statistika, İqtisadi və Sosial Tədqiqatlar və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk, Səudiyyə Ərəbistanının Halal Məhsulların İnkişafı Şirkətinin Baş investisiya direktoru Ameen Alsaadi, Malaziyanın Halal İnkişaf Korpoorasiyasının sədri Hadi Hamzah və İslam Ticarət və Maliyyə Korporasiyasının Baş əməliyyat direktoru Nazeem Noordali tərəfindən halal ekosistemin maliyyələşdirilməsi, tənzimləmə, sertifikatlaşdırma və bazara çıxış mexanizmləri üzrə institusional modellərin gücləndirilməsi, eləcə də qlobal halal bazarlarda etimadın və innovasiyanın artırılması istiqamətində fikirlər səsləndirilib.
“Halal sənayesinin liderləri: İnnovasiya, etimad və qlobal artım” mövzusunda panel iclasda “Pladis Group” şirkətinin icraçı direktoru Ali Masraie, “OneAgrix” şirkətinin baş icraçı direktoru Diana Sabrain, Malayziyanın Xarici Ticarətin İnkişafı Korporasiyasının (MATRADE) direktoru Raja Badulnizam və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) sektor müdiri Amira El Fadil halal sənayesində rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi, rəqəmsallaşma, məhsul innovasiyası, keyfiyyət təminatı və sertifikatlaşdırma standartlarının inkişafı, beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşüblər.
Forumun “Halal KOB-lar və davamlılıq: Yaşıl keçid, halal dəyər zəncirləri və inklüziv inkişaf” mövzusunda paneli KOB-ların dayanıqlı inkişaf və yaşıl iqtisadiyyata inteqrasiyasına həsr olunub. “ACWA” şirkətinin Azərbaycan və Türkiyə üzrə baş direktoru Selim Güven, Qazaxıstanın “Damu” Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun sədr müavini Murat Bapayev, KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Elnur Əliyev və Nigeriya Halal İqtisadiyyatı Strategiyasının İcra Komitəsinin həmsədri İbrahim Hassan Hadejianın iştirakı ilə paneldə KOB-ların maliyyəyə çıxış imkanları, yaşıl maliyyələşmə, ESG və dayanıqlılıq tələbləri, eləcə də regional halal dəyər zəncirlərinə inteqrasiya məsələləri müzakirə edilib.
“Halal sənaye zonaları: Qabaqcıl halal ekosistemlərin inkişafı” panel iclasında Səudiyyə Ərəbistanı Sənaye Şəhərləri və Texnologiya Zonaları İdarəsinin (MODON) icraçı vitse-prezidenti Mamdooh Al-Drees, Nigeriyanın “Dar Al Halal Group”un baş icraçı direktoru Muhammadu Dikko Ladan, Malayziyanın “ENSTEK” Halal Parkının operatoru olan “Tabung Haji Properties” şirkətinin icraçı direktoru Mohd İsmadi İshak halal sənaye zonalarının inkişaf modelləri, beynəlxalq təcrübələr və praktiki yanaşmalar, həmçinin inteqrasiya olunmuş halal ekosistemlərin qurulması məsələləri barədə fikir və təcrübələrini bölüşüblər.
HELF/AZHAB Forum çərçivəsində “Dayanıqlı regional inteqrasiya üçün halal iqtisadiyyat” mövzusunda Nazirlər Sessiyası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Nigeriya Federativ Respublikasının büdcə və iqtisadi planlaşdırma naziri Abubakar Atiku Bagudu, Azərbaycan Respublikasının maliyyə nazirinin birinci müavini Anar Kərimov, İİB-in ICIEC şirkətinin baş icraçı direktoru və ICD-nin əvəzedici baş icraçı direktoru Khalid Khalafallanın iştirakı ilə halal iqtisadi inteqrasiyanın inkişafı, siyasət prioritetləri, regional əməkdaşlıq imkanları və strateji tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Tədbirin məqsədi İİB Qrupuna üzv ölkələr arasında koordinasiyalı siyasət yanaşmaları və institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi vasitəsilə halal iqtisadiyyat inteqrasiyasını, ticarət əlaqələrini və dayanıqlı inkişafı təşviq etməkdir.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, HELF/AZHAB Forumunun təşkilinə göstərdikləri dəstək üçün könüllülərə sertifikatlar təqdim edilib.

HELF and AZHAB Forums Held in Baku During the 51st Annual Meetings of the Islamic Development Bank Group
16 june 2026 16 June 2026
The Halal Economy Leadership Forum (HELF) of the Islamic Development Bank (IsDB) Group and the Azerbaijan Halal Business Forum 2026 (AZHAB Forum) were jointly held on June 16 at the Baku Congress Center as part of the 51st Annual Meetings of the IsDB Group.
Centered on the theme "Halal Economy for Sustainable Regional Integration," the HELF/AZHAB Forum was organized within the framework of the Private Sector Forum (PSF 2026), a pivotal segment of the IsDB Group's Annual Meetings.
The forum was realized through a collaborative effort among the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), the IsDB’s Kuala Lumpur Center of Excellence (KLCoE), Malaysia’s Halal Development Corporation (HDC), and the Kingdom of Saudi Arabia’s Halal Products Development Company (HPDC), with financial support provided by PASHA Holding.
The aim of the event is to promote practical partnerships, investment opportunities, technical cooperation initiatives, and knowledge exchange that will contribute to the development of more resilient, sustainable, and globally integrated halal ecosystems.
The event brought together high-ranking government officials, policymakers, industry leaders, representatives from financial institutions and development agencies, as well as investors and private sector stakeholders from both IsDB member states and other countries.
Delivering the opening remarks, Samer Elesawi, Head of the KLCoE, alongside Orkhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBIA and the AZHAB Forum, emphasized the critical role of the private sector – and small and medium enterprises (SMEs) in particular – in driving sustainable and inclusive economic growth. They also underscored the expanding significance of the halal economy within global value chains and the opportunities for cooperation in the sector.
The forum proceeded with a series of panel discussions. During the session entitled “Strategic Leadership Dialogue: Ethical Halal Business Models and Risk-Resilient Financing”, Zehra Zümrüt Selçuk, Director General of the Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRIC); Ameen Alsaadi, Chief Investment Officer of the Halal Products Development Company of Saudi Arabia; Hadi Hamzah, Chairman of Malaysia’s Halal Development Corporation; and Nazeem Noordali, Chief Operating Officer of the International Islamic Trade Finance Corporation, exchanged insights on strengthening institutional frameworks for halal ecosystem financing, regulation, certification, and market access. The discussion further explored pathways for enhancing trust and fostering innovation across global halal markets.
In a panel session themed "Halal Industry Leaders: Innovation, Trust, and Global Growth", Ali Masraie, Executive Director of Pladis Group (Ülker/Yıldız, Türkiye); Diana Sabrain, CEO of OneAgrix; Raja Badrulnizam, Director of the Malaysia External Trade Development Corporation (MATRADE); and Amira El Fadil, Head of Sector at the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), shared their views on strengthening competitiveness in the halal industry, digitalization, product innovation, the development of quality assurance and certification standards, and expanding access to international markets.
The forum's panel on "Halal SMEs and Sustainability: Green Transition, Halal Value Chains, and Inclusive Development" explored the was dedicated to the sustainable development of SMEs and their integration into the green economy. Discussions surrounding SME access to finance, green financing, ESG and sustainability mandates, and integration into regional halal value chains were led by Selim Güven, General Manager of ACWA for Azerbaijan and Turkey; Murat Bapayev, Deputy Chairman of the Damu Entrepreneurship Development Fund of Kazakhstan; Elnur Aliyev, Advisor to the Chairman of the Management Board of KOBIA; and Ibrahim Hassan Hadejia, Co-Chair of the Executive Committee for Nigeria's Halal Economy Strategy.
The panel session “Halal Industrial Zones: Developing Advanced Halal Ecosystems” featured Mamdooh Al-Drees, Executive Vice President of the Saudi Authority for Industrial Cities and Technology Zones (MODON); Muhammadu Dikko Ladan, Chief Executive Officer of Nigeria’s Dar Al Halal Group; and Mohd Ismadi Ishak, Chief Executive Officer of Tabung Haji Properties, operator of Malaysia’s ENSTEK Halal Park. Panelists shared their thoughts and experiences on development models for halal industrial zones, international practices, practical approaches, and the establishment of integrated halal ecosystems.
The HELF/AZHAB Forum also featured a Ministerial Session centered on the "Halal Economy for Sustainable Regional Integration". The session brought together Majnun Mammadov, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan; Abubakar Atiku Bagudu, Minister of Budget and Economic Planning of the Federal Republic of Nigeria; Anar Karimov, First Deputy Minister of Finance of the Republic of Azerbaijan; and Khalid Khalafalla, Chief Executive Officer of ICIEC and Acting Chief Executive Officer of ICD. The discussions focused on advancing halal economic integration, policy priorities, regional cooperation opportunities, and the strengthening of strategic partnerships. The aim of the assembly was to foster halal economy integration, trade relations, and sustainable development through coordinated policy approaches and the strengthening of institutional cooperation across IsDB Group member states.
In addition, certificates were presented to volunteers in recognition of their support in the organization of the HELF/AZHAB Forum.