Bakıda Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu keçirilir
İki gün davam edəcək forumda halal sənayenin inkişaf perspektivləri, bu sahədə standartlar, sektora investisiya qoyuluşu və əməkdaşlıq imkanları müzakirə ediləcək.
Bakıda Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə ilk dəfə olaraq Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu (AZHAB Forum) keçirilir. Tədbir “Caspian Event Organisers” MMC, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), Beynəlxalq İslam Biznesi Assosiasiyası, İslam Ticarət və İnkişaf Palatası (ICO), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutu (SMIIC) tərəfindən dəstəklənir.
Dünyanın müxtəlif regionlarından olmaqla, forumda 20-yə yaxın ölkədən rəsmi şəxslər, mütəxəssislər, akademik dairələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və iş adamları iştirak edir.
Tədbirin məqsədi investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulmasına, müvafiq sahədə fikir və təcrübə mübadiləsinə töhfə vermək, Azərbaycana xarici sərmayələrin cəlb edilməsini təşviq etməkdir.
Forum müqəddəs Qurani-Kərimdən ayələrin oxunması ilə öz işinə başlayıb.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi Ahmad Kavesa Sengendo, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, SESRIC-in Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk, Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrin birinci müavini Hacı Salman Musayev, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun prezidenti Taha Ayxan, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, SMIIC-in Baş katibi İhsan Övüt və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov çıxış ediblər. Çıxışçılar halal məhsul və xidmətlərin sertifikatlaşdırılması, bu sahədə standartlar, idxal-ixrac məsələləri, beynəlxalq bazarlarda rəqabət, müvafiq sahədə innovasiya və texnologiyaların rolu, investisiya imkanları və trendlər, əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Konfrans və sərgi olmaqla iki hissədən ibarət olan forumun sərgi hissəsində isə Azərbaycan və xarici ölkələrdən olan 30-a yaxın şirkətin məhsul və xidmətləri nümayiş olunur. Sərgidə nümayiş olunan məhsullar əsasən qida, tekstil, xidmət, İKT və təhsil sektorlarını əhatə edir.
Həmçinin forum çərçivəsində erməni işğalı zamanı Qarabağın maddi-mədəni irsinə, regionun biomüxtəlifliyinə və təbii sərvətlərinə dəyən zərər haqqında məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə Qarabağ Dirçəliş Fondunun “Qarabağda urbisid” fotosərgisi də nümayiş olunur.

Azerbaijan Halal Business and Tourism Forum held in Baku
The two-day forum discusses the development prospects of the halal industry, standards in this field, investment opportunities, and avenues for cooperation.
The Azerbaijan Halal Business and Tourism Forum (AZHAB Forum) is being held for the first time in Baku, organized by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the State Tourism Agency, and the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA). The event is supported by Caspian Event Organisers LLC, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the International Association of Islamic Business (IAIB), the Islamic Chamber of Commerce and Development (ICCD), the Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRIC), and the Standards and Metrology Institute for Islamic Countries (SMIIC).
Officials, experts, academics, international organizations, and business leaders from around 20 countries are participating in the forum, representing different regions of the world.
The event aims to foster new cooperation in investment and trade, facilitate the exchange of ideas and experiences, and promote foreign investment in Azerbaijan.
The forum commenced with the reading of verses from the Holy Quran.
During the opening session, Majnun Mammadov, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Dr. Ahmad Kawesa Sengendo, Assistant Secretary General for Economic Affairs of the Organization of Islamic Cooperation, Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan, Zehra Zümrüt Selçuk, Director General of SESRIC; Samad Bashirli, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Haji Salman Musayev, First Deputy Chairman of the Caucasian Muslims Board, Taha Ayhan, President of the Islamic Cooperation Youth Forum (ICYF), Mammad Musayev, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, Ihsan Övüt, Secretary General of SMIIC and Orkhan Mammadov, Chairman of the Management Board of KOBIA, delivered speeches. They shared insights on halal product certification, standards in the field, import-export challenges, competition in international markets, the role of innovation and technology, investment opportunities, and cooperation prospects.
The forum comprises two segments: a conference and an exhibition. The exhibition showcases the products and services of around 30 companies from Azerbaijan and abroad, primarily focusing on the food, textile, service, ICT, and education sectors.