7 oktyabr 2025 7 oktyabr 2025
Forumda 30-dan çox ölkədən rəsmi şəxslər, ekspertlər, akademik dairələrin nümayəndələri, iş adamları iştirak edir.
Bakıda “Halal sənaye sürətlə dəyişən dünyada dayanıqlılığın mənbəyi kimi” mövzusunda 2-ci Azərbaycan Halal Biznes (AZHAB) Forumu keçirilir. Foruma 30-dan çox ölkədən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatlar, akademik dairələrin  nümayəndələri, iş adamları və mütəxəssislər qatılıb.
Forumun keçirilməsində məqsəd investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, fikir və təcrübə mübadiləsinə töhfə vermək, Azərbaycana və regiona xarici sərmayələrin cəlb edilməsini təşviq etməkdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutu (SMIIC), İslam Ticarət Palatası Halal Xidmətləri və “Caspian Event Organisers” MMC-nin tərəfdaşlığı, “ATENA” MMC-nin və “Bilgə Qrup”un sponsorluğu ilə keçirilir.
Forum müqəddəs Qurani-Kərimdən ayələrin oxunması ilə öz işinə başlayıb.
Forumda Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin iqtisadi məsələlər üzrə müavini Ahmad Kavesa Sengendo, İslam Ölkələri üçün Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk, İslam İnkişaf Bankının Malayziyadakı Mükəmməllik Mərkəzinin rəhbəri Samer Elesavi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun prezidenti Taha Ayhan və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov çıxış edərək ticarət və investisiya sahəsində əməkdaşlıq, beynəlxalq bazarlara çıxış imkanları, halal sənayenin potensialı və yeni trendlər, müvafiq sahədə innovasiya və texnologiyaların rolu, halal məhsul və xidmətlərin sertifikatlaşdırılmasına dair fikirlərini bölüşüblər
Tədbir zamanı KOBİA ilə Türkiyənin “Bilişim Vadisi” texnologiya zonası arasında KOB-ların yaşıl keçidinə dəstəyə dair, eləcə də Malayziyanın “Berhad” Halal İnkişaf Korporasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Forum çərçivəsində keçirilən sərgidə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Pakistan, Qırğızıstan və s. ölkələrdən olan 30-a yaxın şirkətin məhsul və xidmətləri nümayiş olunur. Sərgidə qida məhsulları, parfümeriya, kosmetik vasitələr, tekstil məhsulları, aksesuarlar və s. təqdim edilir. Həmçinin, sərgidə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu, KOBİA, Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyası, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası və Pakistan-Azərbaycan Ticarət Palatası da öz stendləri ilə təmsil olunurlar. Sərgi oktyabrın 8-dək davam edəcəkdir.

В форуме принимают участие официальные лица, эксперты, учёные и бизнесмены из более чем 30 стран.
Второй Азербайджанский форум халяльного бизнеса (AZHAB) проходит в Баку на тему «Халяльная индустрия как источник устойчивости в быстро развивающемся мире». В форуме принимают участие официальные лица, представители международных организаций, учёные, бизнесмены и эксперты из более чем 30 стран.
Цель форума - установление новых партнёрских отношений в сфере инвестиций и торговли, обмен идеями и опытом, а также привлечение иностранных инвестиций в Азербайджан и регион.
Форум проводится при поддержке Министерства экономики Азербайджанской Республики, организован Агентством развития малого и среднего бизнеса (АРМСБ), Организацией исламского сотрудничества (ОИС), Центром статистических, экономических, социальных исследований и обучения исламских стран (SESRIC), Институтом стандартов и метрологии исламских стран (SMIIC), партнерством Исламской торговой палаты Halal Services и ООО «Caspian Event Organisers», а также при спонсорской поддержке ООО «ATENA» и «Bilge Group».
Мероприятие началось с чтения аятов из Священного Корана.
В форуме приняли участие председатель Агентства продовольственной безопасности Азербайджана Гошгар Тахмазли, первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев, заместитель генерального секретаря Организации исламского сотрудничества по экономическим вопросам Ахмед Кавеса Сенгендо, генеральный директор Центра статистических, экономических и социальных исследований и обучения для исламских стран (SESRIC) Зехра Зюмрют Сельчук, руководитель Центра передового опыта Исламского банка развития в Малайзии Самер Элесави, президент Молодежного форума Организации исламского сотрудничества Таха Айхан и председатель Совета директоров МСП Орхан Мамедов, которые поделились своими взглядами на сотрудничество в сфере торговли и инвестиций, возможности выхода на международные рынки, потенциал и новые тенденции халяльной индустрии, роль инноваций и технологий в данной сфере, а также сертификацию халяльной продукции и услуг.
Подписаны меморандумы о взаимопонимании между малыми и средними предприятиями (МСП) и турецкой технологической зоной «IT-Долина» о поддержке перехода МСП на зелёную модель, а также о сотрудничестве с малайзийской корпорацией развития халяльной продукции «Berhad».
На выставке, проходящей в рамках форума, представлена продукция и услуги около 30 компаний из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Пакистана, Кыргызстана и других стран. На выставке представлены продукты питания, парфюмерия, косметика, текстильная продукция, аксессуары и др. На выставке также представлены стенды Агентства по безопасности пищевых продуктов Азербайджана, Института стандартизации Азербайджана, МСП, Ассоциации кулинаров Азербайджана, Ассоциации производителей продуктов питания и напитков Азербайджана и Пакистано-Азербайджанской торговой палаты. Выставка продлится до 8 октября.