7 oktyabr 2025 7 oktyabr 2025
Forumda 30-dan çox ölkədən rəsmi şəxslər, ekspertlər, akademik dairələrin nümayəndələri, iş adamları iştirak edir.
Bakıda “Halal sənaye sürətlə dəyişən dünyada dayanıqlılığın mənbəyi kimi” mövzusunda 2-ci Azərbaycan Halal Biznes (AZHAB) Forumu keçirilir. Foruma 30-dan çox ölkədən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatlar, akademik dairələrin  nümayəndələri, iş adamları və mütəxəssislər qatılıb.
Forumun keçirilməsində məqsəd investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, fikir və təcrübə mübadiləsinə töhfə vermək, Azərbaycana və regiona xarici sərmayələrin cəlb edilməsini təşviq etməkdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutu (SMIIC), İslam Ticarət Palatası Halal Xidmətləri və “Caspian Event Organisers” MMC-nin tərəfdaşlığı, “ATENA” MMC-nin və “Bilgə Qrup”un sponsorluğu ilə keçirilir.
Forum müqəddəs Qurani-Kərimdən ayələrin oxunması ilə öz işinə başlayıb.
Forumda Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin iqtisadi məsələlər üzrə müavini Ahmad Kavesa Sengendo, İslam Ölkələri üçün Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk, İslam İnkişaf Bankının Malayziyadakı Mükəmməllik Mərkəzinin rəhbəri Samer Elesavi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun prezidenti Taha Ayhan və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov çıxış edərək ticarət və investisiya sahəsində əməkdaşlıq, beynəlxalq bazarlara çıxış imkanları, halal sənayenin potensialı və yeni trendlər, müvafiq sahədə innovasiya və texnologiyaların rolu, halal məhsul və xidmətlərin sertifikatlaşdırılmasına dair fikirlərini bölüşüblər
Tədbir zamanı KOBİA ilə Türkiyənin “Bilişim Vadisi” texnologiya zonası arasında KOB-ların yaşıl keçidinə dəstəyə dair, eləcə də Malayziyanın “Berhad” Halal İnkişaf Korporasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Forum çərçivəsində keçirilən sərgidə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Pakistan, Qırğızıstan və s. ölkələrdən olan 30-a yaxın şirkətin məhsul və xidmətləri nümayiş olunur. Sərgidə qida məhsulları, parfümeriya, kosmetik vasitələr, tekstil məhsulları, aksesuarlar və s. təqdim edilir. Həmçinin, sərgidə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu, KOBİA, Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyası, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası və Pakistan-Azərbaycan Ticarət Palatası da öz stendləri ilə təmsil olunurlar. Sərgi oktyabrın 8-dək davam edəcəkdir.

The forum is attended by officials, experts, academics, and businesspeople from more than 30 countries.
The second Azerbaijan Halal Business Forum (AZHAB) is being held in Baku under the theme "Halal Industry as a Source of Sustainability in a Rapidly Developing World." Officials, representatives of international organizations, academics, businesspeople, and experts from more than 30 countries are participating in the forum.
The goal of the forum is to establish new partnerships in investment and trade, exchange ideas and experiences, and attract foreign investment to Azerbaijan and the region.
The forum is supported by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and organized by the Small and Medium Enterprises Development Agency (SMEDA), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the Statistical, Economic, Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC), the Standards and Metrology Institute of Islamic Countries (SMIIC), a partnership between the Islamic Chamber of Commerce Halal Services and Caspian Event Organizers LLC, and with the sponsorship of "ATENA" LLC and "Bilge Group".
The event began with recitations from the Holy Quran.
The forum was attended by Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Security Agency of Azerbaijan; Elnur Aliyev, First Deputy Minister of Economy; Ahmed Kawesa Sengendo, Deputy Secretary General for Economic Affairs of the Organization of Islamic Cooperation; Zehra Zumrut Selçuk, Director General of the Statistical, Economic, and Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC); Samer Elesawi, Head of the Islamic Development Bank's Center of Excellence in Malaysia; Taha Ayhan, President of the Youth Forum of the Organization of Islamic Cooperation; and Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of SMEs. They shared their views on cooperation in trade and investment, opportunities to enter international markets, the potential and emerging trends of the halal industry, the role of innovation and technology in this area, and the certification of halal products and services.
Memoranda of understanding were signed between small and medium-sized enterprises (SMEs) and the Turkish technology zone "IT Valley" to support SMEs' transition to a green model, as well as cooperation with the Malaysian Halal Development Corporation "Berhad."
The exhibition, held as part of the forum, features products and services from approximately 30 companies from Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Pakistan, Kyrgyzstan, and other countries. The exhibition features food products, perfumes, cosmetics, textiles, accessories, and more. The exhibition also features stands from the Food Safety Agency of Azerbaijan, the Azerbaijan Standardization Institute, SMEs, the Azerbaijan Chefs' Association, the Azerbaijan Food and Beverage Manufacturers Association, and the Pakistan-Azerbaijan Chamber of Commerce. The exhibition runs until October 8.