Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu başa çatıb
Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu (AZHAB Forum) çərçivəsində panel müzakirələr də təşkil olunub.
Tədbirin ilk günü keçirilən “Qlobal halal sənayenin formalaşmasında KOB-ların rolu” mövzusunda paneldə İslam Ticarət və İnkişaf Palatasının (ICCD) Baş katibi Yusif Xələvi, İslam Ölkələrinin Statistik, İqtisadi və Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk, Özbəkistanın Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin direktorunun birinci müavini Muxtor Şonazarov, İslam Biznesi Beynəlxalq Assambleyasının prezidenti Marat Kabayev, Avstraliyanın “Globothink” şirkətinin icraçı direktoru İrşad Kader, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Ərəb-Braziliya Ticarət Palatasının İnstitusional əlaqələr üzrə direktoru Fernanda Baltazar və Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Emin Dostiyari bölgənin böyüyən KOB sektorunun inkişaf perspektivləri və KOB-lar üçün halal sənayedə imkanlara dair fikirlərini bölüşüblər.
“Halal sənayesində davamlılıq: yaşıl yeni halaldırmı?” mövzusundakı paneldə ekologiya və iqlim dəyişikliyi mövzularına yeni perspektivdən yanaşılaraq “halal yaşıl” anlayışı barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, cəmiyyətlər ətraf mühit tədbirlərini halal standartlarına uyğunlaşdırmaqla ekoloji məqsədləri dəstəkləyə, davamlı inkişafı təşviq edə və qlobal bazarda mövqelərini yaxşılaşdıra bilərlər. Bu panel üzrə təşkil olunmuş müzakirələrdə Nigeriyanın İslam İşləri üzrə Ali Şurasının sədri Nur Sani Hanqa, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov, Pakistanın Halal İnkişaf Şurasının icraçı direktoru Asad Səccad, Malayziyanın dini işlər üzrə keçmiş naziri Mücahid Yusuf, KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Elnur Əliyev, Silikon Vadisi İqlim Dəyişikliyi İnstitutunun direktoru Mohammad Minhac Xoxar və KOBİA-nın şöbə müdiri Anar Yusifzadə məruzələrlə çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
“Regionun halal turizm potensialı” mövzusundakı paneldə Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova, İslam ölkələrinin Standartlar və Metrologiya İnstitutunun (SMIIC) Baş katibliyinin mütəxəssisi Yasin Zulfikaroğlu, Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyasının icraçı direktoru Valid Cahangir, Pakistanın Beynəlxalq İslam Halal, Mədəniyyət, Sosial və Ruhani Elmlər İnstitutunun Baş direktoru Mufti Naim Şahid, Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin şöbə müdiri Məhəmməd Muradov, Bosniya və Herseqovinanın Halal Keyfiyyət Sertifikasiyası və Təhlili Departamentinin şöbə müdiri Kemal Seyraniç bölgədə halal turizmin potensialı, bölgənin zəngin mədəniyyəti və qonaqpərvərliyi ilə halal turizm sahəsindəki imkanları birləşdirmək barədə fikirlərini bölüşüblər.
Forumun ikinci günü keçirilən “Halal standartlaşdırma: problemlər və çağırışlar” mövzusunda paneldə Karaçi Universitetinin Beynəlxalq Kimya və Bioloji Elmlər Mərkəzinin professoru Syed Qulam Muşarraf, SMIIC-in Baş katibi İhsan Övüt, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Baş direktoru İlham Bayramov, Türkiyənin Halal Akkreditasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zafer Soylu, Fələstin Standartlar İnstitutunda İKT departamentinin direktoru Omar İsbaitan, Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetinin Beynəlxalq Halal Araşdırma və Təlim İnstitutunun professoru İrvandi Yasvir halal standartlar, bu sahədə çağırışlar, halal sertifikatlaşdırmanın önəmi, mövcud çətinliklər və imkanlar barədə fikirlərini bölüşüblər.
“MDB regionunda halal ekosistemin inkişafında çətinliklər” mövzusuna həsr olunmuş paneldə İslam Maliyyəsi üzrə Rusiya Ekspertlər Assosiasiyasının məsul katibi Madina Kalimullina, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin Baş direktoru Azər Bayramov, Pakistanın SANHA Halal Assosiasiyasının icraçı direktoru Mufti Yusuf Abdul Razzaq, Birləşmiş Krallığın İslam Maliyyəsi üzrə Məsləhət və Təminat Xidmətlərinin icraçı direktoru Fərrux Raza, İqtisadi Resursların öyrənilməsi İctimai Birliyinin sədri Ruslan Atakişiyevin iştirakı ilə MDB məkanında halal ekosistemin inkişafına, halal bazarın imkanlarına dair müzakirələr aparılıb.
“İslam maliyyəsi və investisiya: regionda etik bankçılıq və maliyyə imkanları”na dair panel müzakirədə isə məruzəçilər – Türkiyə İştirakçı Banklar Birliyinin Baş katibinin müavini Fatma Çinar, İslam Maliyyəsi üzrə Rusiya Ekspertlər Assosiasiyasının məsul katibi Madina Kalimullina, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının icraçı direktoru Jalə Hacıyeva, KOBİA-nın şöbə müdiri Anar Yusifzadə, “Uniblock” İKT Korporasiyasının səlahiyyətli nümayəndəsi Marat Xafizov İslam bankçılığı, onun cəmiyyətə və iqtisadiyyata təsirləri və regionun maliyyə imkanları barədə məlumat verib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Forum çərçivəsində Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA) və Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Həmçinin, AZHAB Forumunun təşkilinə göstərdikləri dəstək üçün könüllülərə sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd: AZHAB Forumu İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı, “Caspian Event Organisers” MMC, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), Beynəlxalq İslam Biznesi Assosiasiyası, İslam Ticarət və İnkişaf Palatası (ICO), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutunun (SMIIC) dəstəyi ilə keçirilib. İki gün davam edən forum konfrans və sərgi olmaqla iki hissədən ibarət olub. Konfrans çərçivəsində müxtəlif panel müzakirələr təşkil olunub. Sərgidə isə Azərbaycan və xarici ölkələrdən qida, tekstil, xidmət, İKT, təhsil və s. sektorlarda fəaliyyət göstərən 30-a yaxın şirkətin məhsul və xidmətləri nümayiş olunub. Forumda ümumilikdə 20-yə yaxın ölkədən rəsmi şəxslər, mütəxəssislər, akademik dairələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və iş adamları iştirak ediblər.

Azerbaijan Halal Business and Tourism Forum has concluded
Panel discussions were also organized within the framework of Azerbaijan Halal Business and Tourism Forum (AZHAB Forum).
On the first day of the event, a panel discussion titled “The Role of SMEs in Shaping the Global Halal Industry” was held and key speakers included Yusif Khalavi, Secretary-General of the Islamic Chamber of Commerce and Industry (ICCD), Zehra Zumrut Seljuk, Director-General of the Statistical, Economic and Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC), Muxtor Shonazarov, First Deputy Director of Uzbekistan's Entrepreneurship Development Agency, Marat Kabayev, President of the International Assembly of Islamic Business, Irshad Kader, CEO of Australia’s “Globothink”; Orhan Mammadov, Chairman of KOBİA; Fernanda Baltazar, Director of Institutional Relations at the Arab-Brazilian Chamber of Commerce, and Emin Dostiari, Chairman of the Association of Food and Beverage Manufacturers of Azerbaijan shared their insights on the development prospects of the growing SME sector in the region and opportunities in the halal industry for SMEs.
A panel discussion on "Sustainability in the Halal Industry: Is Green the New Halal?" provided fresh perspectives on ecology and climate change, emphasizing the concept of "halal green." It was noted that communities can support environmental initiatives by aligning them with halal standards, promote sustainable development, and improve their positions in the global market. During the discussions organized for this panel, speakers included Nur Sani Hanga, Chairman of the Supreme Council for Islamic Affairs of Nigeria, Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Theology Institute, Asad Sajjid, Executive Director of Pakistan's Halal Development Council, Mujahid Yusuf, former Minister of Religious Affairs of Malaysia; Elnur Aliyev, Advisor to the chairman of KOBİA; Mohammad Minhaj Khokhar, Director of the Silicon Valley Climate Change Institute, and Anar Yusifzade, KOBİA's Department Head, who presented their insights and answered questions from participants.
In the panel titled “The Halal Tourism Potential of the Region” speakers included Vusala Jafarova, Director of the Turkish World Research Center, Yasin Zulfikaroghlu, Specialist at the Standards and Metrology Institute for Islamic Countries (SMIIC), Valid Jahangir, Executive Director of the British Islamic Trade Association, Mufti Naim Shahid, Director of Pakistan's International Islamic Halal, Culture, Social and Spiritual Sciences Institute; Mahammad Muradov, Department Head at the Azerbaijan State Tourism Agency; and Kemal Seyranich, Department Head at the Halal Quality Certification and Analysis Department of Bosnia and Herzegovina.
On the second day of the forum, a panel titled “Halal Standardization: Issues and Challenges” featured Professor Syed Ghulam Musharraf from the International Center for Chemistry and Biological Sciences at Karachi University, Ihsan Ovut, Secretary-General of SMIIC; Ilham Bayramov, Director of the Azerbaijan Institute of Standardization, Zafer Soylu, Chairman of Turkey’s Halal Accreditation Agency; Omar Isbaitan, Director of the ICT Department at the Palestinian Standards Institute; and Irvandi Yasvir, Professor at the International Institute of Halal Research and Training in Malaysia shared their insights on halal standards, the challenges in this field, the importance of halal certification, as well as existing difficulties and opportunities.
In the panel dedicated to “Challenges in Developing the Halal Ecosystem in the CIS Region” discussions were held on the development of the halal ecosystem and market opportunities in the region by the esteemed audience that included   as  Madina Kalimullina, Secretary-General of the Islamic Finance Expert Association of Russia, Azar Bayramov, Director of the Labor Center of the Organization of Islamic Cooperation, Mufti Yusuf Abdul Razzag, Executive Director of Pakistan’s SANHA Halal Association; Farrukh Raza, Executive Director of Islamic Finance Advisory and Assurance Services in the UK; and Ruslan Atakishiyev, Chairman of the Public Union for Economic Resource Studies.
A panel on "Islamic Finance and Investment: Ethical Banking and Financial Opportunities in the Region" featured speakers such as Fatma Chinar, Deputy Secretary-General of the Union of Turkish Participatory Banks; Madina Kalimullina; Jala Hajiyeva, Executive Director of the Azerbaijan Microfinance Association; Anar Yusifzade, and Marat Khafizov, Representative of “Uniblock” ICT Corporation and they discussed the impacts of Islamic banking on society and the economy, as well as regional financial opportunities and addressed questions set by the participants.
During the forum, a Memorandum of Understanding on cooperation was signed between the Association of Food and Beverage Manufacturers of Azerbaijan (AQİSA) and the British Islamic Trade Association.
Additionally, certificates were awarded to volunteers for their support in organizing the AZHAB Forum.
Note: The AZHAB Forum was organized by the Ministry of Economy, the State Tourism Agency, and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), with support from Caspian Event Organisers LLC, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan, the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the International Islamic Business Association, the Islamic Chamber of Commerce and Industry (ICO), the Statistical, Economic, Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC), and the Standards and Metrology Institute for Islamic Countries (SMIIC). The two-day forum included both a conference and an exhibition, showcasing products and services from around 30 companies in sectors such as food, textiles, services, ICT, and education from Azerbaijan and abroad. Totally, officials, experts, representatives from academic circles, international organizations, and business people from about 20 countries participated in the forum.