Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu başa çatıb
Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu (AZHAB Forum) çərçivəsində panel müzakirələr də təşkil olunub.
Tədbirin ilk günü keçirilən “Qlobal halal sənayenin formalaşmasında KOB-ların rolu” mövzusunda paneldə İslam Ticarət və İnkişaf Palatasının (ICCD) Baş katibi Yusif Xələvi, İslam Ölkələrinin Statistik, İqtisadi və Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk, Özbəkistanın Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin direktorunun birinci müavini Muxtor Şonazarov, İslam Biznesi Beynəlxalq Assambleyasının prezidenti Marat Kabayev, Avstraliyanın “Globothink” şirkətinin icraçı direktoru İrşad Kader, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Ərəb-Braziliya Ticarət Palatasının İnstitusional əlaqələr üzrə direktoru Fernanda Baltazar və Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Emin Dostiyari bölgənin böyüyən KOB sektorunun inkişaf perspektivləri və KOB-lar üçün halal sənayedə imkanlara dair fikirlərini bölüşüblər.
“Halal sənayesində davamlılıq: yaşıl yeni halaldırmı?” mövzusundakı paneldə ekologiya və iqlim dəyişikliyi mövzularına yeni perspektivdən yanaşılaraq “halal yaşıl” anlayışı barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, cəmiyyətlər ətraf mühit tədbirlərini halal standartlarına uyğunlaşdırmaqla ekoloji məqsədləri dəstəkləyə, davamlı inkişafı təşviq edə və qlobal bazarda mövqelərini yaxşılaşdıra bilərlər. Bu panel üzrə təşkil olunmuş müzakirələrdə Nigeriyanın İslam İşləri üzrə Ali Şurasının sədri Nur Sani Hanqa, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov, Pakistanın Halal İnkişaf Şurasının icraçı direktoru Asad Səccad, Malayziyanın dini işlər üzrə keçmiş naziri Mücahid Yusuf, KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Elnur Əliyev, Silikon Vadisi İqlim Dəyişikliyi İnstitutunun direktoru Mohammad Minhac Xoxar və KOBİA-nın şöbə müdiri Anar Yusifzadə məruzələrlə çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
“Regionun halal turizm potensialı” mövzusundakı paneldə Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova, İslam ölkələrinin Standartlar və Metrologiya İnstitutunun (SMIIC) Baş katibliyinin mütəxəssisi Yasin Zulfikaroğlu, Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyasının icraçı direktoru Valid Cahangir, Pakistanın Beynəlxalq İslam Halal, Mədəniyyət, Sosial və Ruhani Elmlər İnstitutunun Baş direktoru Mufti Naim Şahid, Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin şöbə müdiri Məhəmməd Muradov, Bosniya və Herseqovinanın Halal Keyfiyyət Sertifikasiyası və Təhlili Departamentinin şöbə müdiri Kemal Seyraniç bölgədə halal turizmin potensialı, bölgənin zəngin mədəniyyəti və qonaqpərvərliyi ilə halal turizm sahəsindəki imkanları birləşdirmək barədə fikirlərini bölüşüblər.
Forumun ikinci günü keçirilən “Halal standartlaşdırma: problemlər və çağırışlar” mövzusunda paneldə Karaçi Universitetinin Beynəlxalq Kimya və Bioloji Elmlər Mərkəzinin professoru Syed Qulam Muşarraf, SMIIC-in Baş katibi İhsan Övüt, Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun Baş direktoru İlham Bayramov, Türkiyənin Halal Akkreditasiya Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zafer Soylu, Fələstin Standartlar İnstitutunda İKT departamentinin direktoru Omar İsbaitan, Malayziya Beynəlxalq İslam Universitetinin Beynəlxalq Halal Araşdırma və Təlim İnstitutunun professoru İrvandi Yasvir halal standartlar, bu sahədə çağırışlar, halal sertifikatlaşdırmanın önəmi, mövcud çətinliklər və imkanlar barədə fikirlərini bölüşüblər.
“MDB regionunda halal ekosistemin inkişafında çətinliklər” mövzusuna həsr olunmuş paneldə İslam Maliyyəsi üzrə Rusiya Ekspertlər Assosiasiyasının məsul katibi Madina Kalimullina, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin Baş direktoru Azər Bayramov, Pakistanın SANHA Halal Assosiasiyasının icraçı direktoru Mufti Yusuf Abdul Razzaq, Birləşmiş Krallığın İslam Maliyyəsi üzrə Məsləhət və Təminat Xidmətlərinin icraçı direktoru Fərrux Raza, İqtisadi Resursların öyrənilməsi İctimai Birliyinin sədri Ruslan Atakişiyevin iştirakı ilə MDB məkanında halal ekosistemin inkişafına, halal bazarın imkanlarına dair müzakirələr aparılıb.
“İslam maliyyəsi və investisiya: regionda etik bankçılıq və maliyyə imkanları”na dair panel müzakirədə isə məruzəçilər – Türkiyə İştirakçı Banklar Birliyinin Baş katibinin müavini Fatma Çinar, İslam Maliyyəsi üzrə Rusiya Ekspertlər Assosiasiyasının məsul katibi Madina Kalimullina, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının icraçı direktoru Jalə Hacıyeva, KOBİA-nın şöbə müdiri Anar Yusifzadə, “Uniblock” İKT Korporasiyasının səlahiyyətli nümayəndəsi Marat Xafizov İslam bankçılığı, onun cəmiyyətə və iqtisadiyyata təsirləri və regionun maliyyə imkanları barədə məlumat verib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Forum çərçivəsində Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA) və Britaniya İslam Ticarət Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Həmçinin, AZHAB Forumunun təşkilinə göstərdikləri dəstək üçün könüllülərə sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd: AZHAB Forumu İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı, “Caspian Event Organisers” MMC, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), Beynəlxalq İslam Biznesi Assosiasiyası, İslam Ticarət və İnkişaf Palatası (ICO), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutunun (SMIIC) dəstəyi ilə keçirilib. İki gün davam edən forum konfrans və sərgi olmaqla iki hissədən ibarət olub. Konfrans çərçivəsində müxtəlif panel müzakirələr təşkil olunub. Sərgidə isə Azərbaycan və xarici ölkələrdən qida, tekstil, xidmət, İKT, təhsil və s. sektorlarda fəaliyyət göstərən 30-a yaxın şirkətin məhsul və xidmətləri nümayiş olunub. Forumda ümumilikdə 20-yə yaxın ölkədən rəsmi şəxslər, mütəxəssislər, akademik dairələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və iş adamları iştirak ediblər.

Завершился Азербайджанский Форум Халяльного Бизнеса и Туризма
В ходе Азербайджанского Форума Халяльного Бизнеса и Туризма (Форум AZHAB) были организованы панели для обсуждений.
В первый день мероприятия, на панели, посвященной «Роли МСП в формировании мировой халяльной индустрии», выступили Юсуф Халеви, Генеральный секретарь Исламской Торгово-Промышленной Палаты (ICCD); Зехра Зюмрут Сельчук, генеральный директор Центра Статистических, Экономических и Социальных Исследований и Подготовки Исламских Стран (SESRIC); Мухтор Шоназаров, первый заместитель директора Агентства по Развитию Предпринимательства Узбекистана; Марат Кабаев, президент Международной Ассамблеи Исламского Бизнеса; Иршад Кадер, генеральный директор австралийской компании «Globothink»; Орхан Маммадов, председатель Правления KOBİA; Фернанда Балтазар, директор по Институциональным Отношениям Арабо-Бразильской торговой палаты; и Эмин Достияри, председатель правления Ассоциации Производителей Продуктов Питания и Напитков Азербайджана. Они поделились своими взглядами на перспективы роста развивающегося сектора малых и средних предприятий в регионе и возможности для МСП в халяльной индустрии.
На панели, посвященной теме «Устойчивость в халяльной индустрии: является ли зеленый новый халяль?», обсуждались вопросы экологии и изменения климата с необычного угла зрения, а также, идея «зеленого халяля». Участники отметили, что сообщества могут продвигать экологические инициативы, адаптируя меры по охране окружающей среды к халяльным стандартам, способствуя устойчивому развитию и улучшая свои позиции на международной арене. На панельной дискуссии выступили председатель Высшего Совета по Исламским Делам Нигерии Нур Сани Ханга, ректор Азербайджанского Института Теологии Агиль Ширинов, исполнительный директор Совета по Развитию Халяльной Индустрии Пакистана Асад Саджад, бывший министр по Религиозным Делам Малайзии Муджахид Юсуф, советник председателя Правления KOBİA Эльнур Алиев, директор Института Климатических Изменений Кремниевой Долины Мохаммад Минаж Хокар и начальник отдела KOBİA Анар Юсифзаде. Они выступили с докладами и ответили на вопросы участников.
На панели по теме «Потенциал халяльного туризма в регионе» выступили руководитель Центра Исследований Тюркского Мира Вусала Джафарова, эксперт генерального секретариата Института Стандартов и Метрологии Исламских Стран (SMIIC) Ясин Зулфикароглу, исполнительный директор Британской Исламской Торговой Ассоциации Валид Джангир, генеральный директор Международного Исламского Института Халяльной Культуры, социальных и духовных наук Пакистана Муфти Наим Шахид, начальник отдела Агентства по Туризму Азербайджана Мехди Мурадов и начальник отдела Департамента Сертификации и Анализа Качества халяль Боснии и Герцеговины Кемал Сейранич. Они поделились своими мнениями о потенциале халяльного туризма в регионе, о возможностях объединения богатой культуры региона и гостеприимства в сфере халяльного туризма.
На втором дне форума на панельной сессии на тему «Халяльная стандартизация: проблемы и вызовы» свои мысли о халяльных стандартах, вызовах в этой области, значимости халяльной сертификации, существующих трудностях и возможностях поделились профессор Сайед Гулам Мушарраф из Международного Центра Химических и Биологических Наук Карачийского Университета, генеральный секретарь SMIIC Ихсан Овют, генеральный директор Азербайджанского Института Стандартизации Ильхам Байрамов, председатель совета директоров Турецкого Агентства по Халяльной Акредитации Зафер Сойлу, директор ИТ-департамента Института Стандартов Палестины Омар Исбаитан, профессор Ирванди Ясвир из Международного Института Исследований и Обучения по Халяльному Стандарту Международного Исламского Университета Малайзии.
На панельной сессии, посвященной теме «Трудности в развитии халяльной экосистемы в регионе СНГ», обсуждались возможности халяльного рынка и развитие халяльной экосистемы в регионе СНГ с участием ответственного секретаря Ассоциации экспертов по исламским финансам России Мадины Калимуллиной, генерального директора Центра Труда Организации Исламского Сотрудничества Азера Байрамова, исполнительного директора Пакистанской Ассоциации Халяльной Сертификации SANHA муфтия Юсуфа Абдул Раззака, исполнительного директора Консультационных и Обеспечительных Услуг по Исламским Финансам Великобритании Фарруха Разы и председателя Общества по Изучению Экономических Ресурсов Руслана Атакишиева.
На панельной дискуссии на тему «Исламские финансы и инвестиции: этическое банковское дело и финансовые возможности в регионе» выступили докладчики: заместитель генерального секретаря Ассоциации Участников Банков Турции Фатма Чинар, ответственный секретарь Ассоциации Экспертов по Исламским Финансам России Мадина Калимуллина, исполнительный директор Азербайджанской Микрофинансовой Ассоциации Джале Хаджиева, начальник отдела KOBİA Анар Юсифзаде и уполномоченный представитель ИКТ-корпорации «Uniblock» Марат Хафизов. Они предоставили сведения об исламском банкинге, его влиянии на общество и экономику, а также, о возможностях финансирования в регионе и ответили на вопросы участников.
В ходе форума был заключен Меморандум о сотрудничестве между Азербайджанской Ассоциацией Производителей Пищевых Продуктов и Напитков (AQİSA) и Британской Исламской Торговой Ассоциацией.
Также, волонтерам, которые оказали поддержку в организации AZHAB форума, были вручены сертификаты.
Примечание: AZHAB форум был организован Министерством экономики, Государственным Агентством по Туризму и Агентством по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) при содействии компании «Caspian Event Organisers», Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей Азербайджана, Организации Исламского Сотрудничества (OIC), Международной Ассоциацией Исламского Бизнеса, Палаты Исламской Торговли и Развития (ICO), Центра Статистических, Экономических и Социальных Исследований и Обучения для Исламских стран (SESRIC) и Института Стандартов и Метрологии для Исламских стран (SMIIC). Форум, который длился два дня, состоял из двух частей: конференции и выставки. В рамках конференции были проведены различные панельные дискуссии. На выставке представлены продукты и услуги около 30 компаний из Азербайджана и других стран, работающих в таких областях, как пищевая промышленность, текстиль, услуги, ИКТ, образование и др. В целом в форуме принимали участие официальные лица, специалисты, представители академических кругов, международных организаций и предприниматели примерно из 20 стран.